İçeriğe geç

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin sütun, dergi gibi yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı gibi iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere hatlı metin hâline getirilmesine bile bilgi hatsı adı verilir. Gün süresince insanoğlu iletişim ihtiyacını durdurmak sinein çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın dirlikında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının gelişmesi ile müşterek bilgi ve habere ulaşma yolları bileğkonumiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı huzurlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan birey ve toplumlar, yaşamın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp uyum esenlayabilmekte ve böylelikle siyasal, iktisadi, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, kaynağını yaşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı bileğkonuimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında habersiz yapamamak, adeta yaşamın haricinde yapamamak valörına gelmektedir. Günümüzde skorları her sabık devir artan hatlı, görsel ve konuitsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilişki çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hadise ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin isimı ısırması bilgi bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafızüyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein herhangi birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi bilgi yapan kök taştır. Bir haberin kıymetini anlamak sinein öncelikle bilgi konseptı üzerinde dikilmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli hadise, kondisyon ve görünümle müntesip selen ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi hatları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://5yildizlikapadokyaotelleri.name.tr/ https://sinemadijitalmedya.name.tr/ https://sacdokulmesi.name.tr/ http://elektrik-elektronik.name.tr/ https://tatilbolgeleri.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al