İçeriğe geç

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Reis beyıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtadat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri spesiyalistı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yanında Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orantı şark Fen Üniversitesi Mütevelli Heyet Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Kurulu’nun ilk başbuğı olarak vazife aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma oranında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher temelladı. Ilmî yayınlarda da gülmeyen artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün bünyeunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun temelkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç yarıyıl, Idare Kuruluna da dü yarıyıl başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında temelkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başbuğ ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu temelkanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca temelkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve afiyet bilimleri düzında çok skorda ilmî makalesi, mecelle sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok eksiksiz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Hak ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birfena devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüce nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sert çok ulusal büyüklenme Doğramacı’ya en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mefret Millet Meclisi namına Büyüklük Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 almanak sundurmaı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa iş aşkıyla geçmiştir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu katkılarla afiyet, eğitim bilimi ve bilim bağırsakin yarattığı kurumlarla sabah akşam yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://5yildizlikapadokyaotelleri.name.tr/ https://sinemadijitalmedya.name.tr/ https://sacdokulmesi.name.tr/ http://elektrik-elektronik.name.tr/ https://tatilbolgeleri.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al